ІРС - Інститут релігійної свободи, м.Київ

Прокуратура вимагає засудження віруючого за прохання про альтернативну службу (ВІДЕО) PDF Друк E-mail
24.02.2015 14:56
 
 
Прокуратура Новомосковська Дніпропетровської області подала апеляційну скаргу на виправдувальний вирок суду щодо віруючого, який просив замість військової мобілізації направити його на альтернативну службу.

Перше засідання у Дніпропетровському обласному апеляційному суді у цій справі відбулось 19 лютого 2015 року, повідомляє Інститут релігійної свободи.

Житель Новомосковська відмовився йти на військову службу під час мобілізації через свої релігійні погляди і вирішив скористатися правом на альтернативну службу згідно з ч. 4 статті 35 Конституції України. Однак прокуратура угледіла в цьому кримінальний злочин і зажадала від суду засудження віруючого до 2 років тюремного ув'язнення.

Як повідомляв ІРС, суд першої інстанції став на бік віруючого. Тепер прокуратура вирішила оскаржити це рішення в апеляційному суді.
 

У сюжеті телепрограми «Деталі» розповідається, що Віталій Шалайко в 1993-1994 роках служив в армії. Має звання рядового і кваліфікацію машиніста автокрана. У 2004 році став членом релігійної організації Свідків Єгови. Торік улітку йому прийшла повістка. Медкомісія визнала – для служби придатний. Втім, чоловік відмовився йти до лав армії та попросив направити його на альтернативну (невійськову) службу, за що потрапив під суд.

У листопаді 2014 суд Новомосковська виправдав віруючого і визнав його право на альтернативну службу. Незважаючи на це, прокуратура продовжує звинувачувати його в ухилянні від військових обов'язків. Обвинувачі стверджують, що альтернативна служба передбачена тільки в мирний час, а на період мобілізації – жодних винятків.

Захист, у свою чергу, посилається саме на судову практику Європейського Суду з прав людини, яка є частиною законодавства України і обов'язкова для судів України. Адвокат підсудного Вадим Карпов цитує уривок рішення по одному з таких справ: "Європейський суд зазначає, що якщо заявник не з'явився для проходження військової служби і це є проявом його релігійних переконань, то це виключає право держави залучати таку особу до кримінальної відповідальності".

На думку адвоката, це перше в Україні кримінальне провадження, за яким віруючому загрожує тюремне ув'язнення за відмову від мобілізації з релігійних міркувань. "Негативне рішення у даній справі може породити практику наявності в'язнів совісті в Україні, що не спостерігалося з радянських часів", – заявив адвокат.

Щоб такі випадки не відбувалися, на думку виконавчого директора Інституту релігійної свободи Максима Васіна, потрібні термінові зміни до українських законів. "Навіть в умовах мобілізації, навіть за наявності неузгодженості в законодавчих актах ніхто не вправі порушувати гарантоване Конституцією України право віруючих громадян на альтернативну (невійськову) службу. Винятки можуть бути тільки в разі оголошення воєнного стану", – підкреслив експерт ІРС.

Зараз суд оголосив перерву в слуханні до 26 лютого для дослідження доказів у справі.
Підписуйтесь на сторінку ІРС в Facebook і Twitter – експертний погляд на законодавство і релігійне життя в Україні та світі.
Інститут релігійної свободи, Київ 
www.irs.in.ua 
 

Підтримайте правозахисну діяльність Інституту релігійної свободи:

УкраїнськаРусский

cлідкувати за новинами   приєднатися!

Підпишіться на розсилку найважливіших новин ІРС:

Блог Максима Васіна

Реєстрація церков по-новому

Юридичні відповіді на запитання щодо прийнятого законопроекту № 4128-д та нової процедури реєстрації церков.

Доповідь ІРС

Доповідь "Свобода віросповідання під прицілом"

Російський терор на окупованих територіях Східної України.

Контакти

Поштова адреса:
01001, м. Київ-1, а/с 471–В
"Інститут релігійної свободи"
Надіслати листа до ІРС