РЕЗОЛЮЦІЯ 

«Виклики для свободи совісті та віросповідання на окупованих 

українських територіях Криму, Донецької та Луганської областей»

У першій резолюції Круглого столу з релігійної свободи в Україні від 16 квітня 2019 року були детально описані наслідки окупації, які призвели до численних порушень із дотриманням свободи релігії на тимчасово окупованих територіях Криму та частини Донецької та Луганської областей на сході України. 

На жаль, за ці роки ситуація тільки погіршується. Простір для сповідування своєї релігії людиною звужується, можливості здійснювати богослужіння для ряду церков та релігійних організацій забороняється, право на навчання чи дотримання релігійної практики і ритуальних обрядів грубо нівелюється. 

Зростає кількість незаконно ув’язнених людей за релігійними мотивами, які в рамках національної системи Російської Федерації та на підконтрольній їй територіях не мають жодного ефективного захисту. В окупованому Криму цілеспрямованих релігійних переслідувань зазнають кримські татари, багато з яких російська влада свавільно арештовує та засуджує до ув’язнення, фабрикуючи звинувачення в екстремізмі. Постійних утисків зазнає Православна Церква України, виборюючи право проводити богослужіння у власних храмах. Збільшується кількість тюремних вироків віруючим заборонених в Росії «Свідків Єгови», кількість яких в Криму за оціночними підрахунками становить 8000 людей. 

Загалом, антиекстремістське та антитерористичне законодавство Росії суперечить міжнародним стандартам і використовується переважно для переслідування інакодумства, як в окупованому Криму, так і на підконтрольних Росії територіях на сході України.

Окупаційна влада в Криму розглядає свободу релігії як колективну категорію, що залежить від рівня лояльності до російської влади. Водночас на окупованих територіях Донецької та Луганської областей багато релігійних громад різних конфесій просто припинили своє існування, а свобода думки, совісті та віросповідання відсутня як явище з того часу, як Росія взяла під фактичний контроль ці території. Крім цього, десятки релігійних громад, переважно протестантського євангельського спрямування, позбавлені можливості використовувати власні храми і молитовні будинки на сході України, захоплені незаконними військовими формуваннями, підтримуваними Росією. 

Усе це призводить до того, що віруючі певних конфесій, які проживають на цих окупованих територіях, змушені як в радянські часи, збиратися підпільно, щоб мати змогу для спільних молитов, вивчення основ віровчення та відправлення релігійних обрядів.

З огляду на вищевикладене, учасники Круглого столу з релігійної свободи в Україні констатують необхідність повної деокупації українських територій Криму та Донецької та Луганської областей, як запоруки припинення грубих порушень релігійної свободи.

Ми звертаємося до міжнародних організацій, країн-учасниць ООН, Всесвітньої Ради Церков та інших міжнародних і міжрелігійних інституцій із наступним закликом:

1. Продовжити та посилити заходи дипломатичного та економічного тиску на Російську Федерацію з вимогою деокупації українських територій Криму, Донецької та Луганської областей та припинення наступу на свободу думки, совісті та віросповідання, а також негайно звільнити усіх громадян України, ув'язнених з мотивів сповідування своїх релігійних переконань, що є прямим порушенням статті 9 Європейської Конвенції з прав людини;

2. Ініціювати підготовку публічної доповіді про стан забезпечення свободи думки, совісті та віросповідання на окупованих українських територіях Криму, Донецької та Луганської областей з тим, щоб представити її на спеціально організованих слуханнях в ООН, Раді Європи, ОБСЄ, ЄС та США;

3. Призначити спеціального представника ЄС з питань окупованих українських територій Криму, Донецької та Луганської областей для здійснення постійного контролю за ситуацією з порушенням прав людини та періодичного публічного звітування Раді ЄС про стан справ. 

Резолюція прийнята 30 червня 2021 року в Києві учасниками Круглого столу з релігійної свободи в Україні, а саме:

І. Церкви і релігійні організації

1. Православна Церква України

2. Українська Греко-Католицька Церква

3. Римсько-Католицька Церква в Україні

4. Всеукраїнський Союз Церков євангельських християн-баптистів

5. Українська Церква Християн Віри Євангельської

6. Українська християнська євангельська церква

7. Духовне управління мусульман України

8. Німецька євангелічно-лютеранська Церква України

9. Об’єднання іудейських релігійних організацій України

10. Українське Біблійне товариство

11. Духовне управління мусульман АР Крим

12. Центр незалежних харизматичних християнських церков України (Повного Євангелія)

13. Асоціація місіонерських церков євангельських християн України

14. Духовне управління мусульман «Умма»

15. Церква Ісуса Христа і Святих Останніх Днів

16. Місія Євразія

ІІ. Правозахисні та громадські організації

1. Центр громадянських свобод

2. Інститут релігійної свободи

3. Українська Гельсінська спілка з прав людини

4. Кримська правозахисна група

5. Регіональний центр з прав людини

6. Харківська правозахисна група

7. Центр прав людини ZMINA

8. Асоціація християн юристів «Хушай»

9. Українська асоціація релігієзнавців

10. Проєкт «Діалог у Дії»

11. Громадська організація «Рада мирних ініціатив»

12. Інститут Держави і Церкви

13. Міжнародна організація «Freedom House» в Україні

14. Громадська організація «Truth Hounds»

15. Міжнародна організація «Amnesty international» в Україні

___________

Це засідання Круглого столу було організовано Інститутом релігійної свободи у співпраці з Центром громадянських свобод за підтримки Посольства Королівства Нідерланди в Україні в рамках проєкту ІРС «Мобілізація міжнародного співтовариства з метою припинення переслідувань на основі ідентичності в непідконтрольних уряду регіонах України» та за підтримки Американської асоціації юристів, Ініціативи з верховенства права в рамках проєкту ЦГС «Сприяння соціальної згуртованості в Україні».