Підтримувані Росією військові формування відкрили в Донецьку центр російської культури «Російський дім» за участі депутата Держдуми РФ Віктора Водолацького. Установу розмістили у будівлі, яка до початку російської агресії була будинком зборів Церкви Ісуса Христа Святих Останніх Днів (мормонів). 

Про це повідомили проросійські видання, зауваживши, що з початком військових дій мормони припинили діяльність у регіоні. 

У радянські часи на місці будинку зборів ЦІХСОД знаходився кінотеатр «Будівельник». Пізніше він закрився, а будівля почала руйнуватися. На початку 2000-х років руїни було прибрано, а спільнота донецьких мормонів побудувала на цьому місці свій будинок зборів. Відомо також, що ця культова споруда, принаймні частково, будувалася за рахунок пожертв вірян – мешканців Донецька та регіону. 

У 2014 році, після захоплення влади у Донецьку підтримуваними Росією військовими формуваннями, будинок зборів мормонів свавільно конфіскували та невдовзі передали так званому «Центру розвитку молодіжних ініціатив Донецької народної республіки». При цьому релігійна спільнота мормонів була змушена або виїхати з непідконтрольного уряду України регіону, або сповідувати свою віру приватно.

Як повідомляв Інститут релігійної свободи, у період з 1997 по 2008 роки Церква Ісуса Христа Святих Останніх Днів побудувала в Донецьку чотири будинки зборів. З початком війни всі ці культові споруди конфіскувала контрольована Росією влада так званої «ДНР». Окрім згаданого вище «Російського дому» три інші будинки зборів мормонів на сьогодні виконують роль РАЦСів: у Куйбишевському, Пролетарському та Кіровському районі м. Донецька.

Згідно досліджень правозахисників, з початком російської агресії євангельські християни, українські православні громади, греко-католики, Свідки Єгови та мормони стали основними мішенями релігійних переслідувань з боку окупаційної влади в Донецькій і Луганській областях. Свідчення про це наведені у доповіді ІРС «Свобода віросповідання під прицілом: російський терор на окупованих територіях Східної України».

Фото: wikimapia.org