Під дію українських санкцій може попасти предстоятель РПЦ, Московський патріарх Кирил та інші ідеологи «Русского міра», задіяні у поширенні пропаганди, яка виправдовує російську агресію проти України та звірства російських солдат на українській землі.

З такою ініціативою виступили автори проекту постанови № 7332 «Про схвалення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) проти представників Російської православної церкви», поданого до Верховної Ради 29 квітня 2022 року групою парламентарів із різних фракцій.

На даний момент зібрано багато фактів злочинної діяльності представниками РПЦ, зауважують автори ініціативи. У пояснювальній записці до проекту Постанови зазначається: 

“Збройну агресію Російської Федерації проти України, геноцид та депортацію українців неодноразово публічно підтримували представники Російської православної церкви. В системі диктатури, вибудуваної в Російській Федерації, вище керівництво релігійних об’єднань перебуває в тісній взаємодії з органами влади та спецслужбами.”

У списку представників РПЦ, до яких пропонуються застосування персональних санкцій, знаходяться: 

  • патріарх Московський і всієї Русі Кирил (Гундяєв)
  • керівник відділу зовнішніх церковних зв’язків РПЦ митрополит Волоколамський Іларіон (Алфєєв)
  • заступник керівника відділу зовнішніх церковних зв’язків РПЦ протоієрей Микола Балашов
  • митрополит Псковський і Пороховський РПЦ Тихон (Шевкунов), відомий як духівник В.В.Путіна та особа, наближена до російських спецслужб. 

Цією Постановою передбачається схвалення та винесення на розгляд Ради національної безпеки і оборони України пропозиції щодо застосування проти представників Російської православної церкви санкцій: зокрема, блокування активів – тимчасове обмеження права особи користуватися та розпоряджатися належним їй майном; застосування заборон в’їзду на територію України; припинення культурних обмінів, наукового співробітництва, освітніх та інших контактів, а також інших економічних і фінансових санкцій. 

Варто зазначити, що Європейська комісія також запропонувала заморозити активи патріарха Кирила, глави Російської Православної Церкви, про що повідомляє Reuters з посиланням на власні джерела, тому ініціатива ще раз показує актуальність проблеми.