Виступ виконавчого директора Інституту релігійної свободи Максима Васіна під час засідання Круглого столу з міжнародної релігійної свободи, яке відбулося 29 січня 2024 року у Вашингтоні в будівлі офісів Сенату США. 

Передусім, хочу подякувати Сполученим Штатам та іншим союзникам за вашу життєво важливу підтримку України в її боротьбі за незалежність, свободу, демократію, верховенство права та релігійний плюралізм. Україна хоче бути частиною вільного західного світу. Однак Росія намагається перешкодити цьому, вчиняючи геноцид українського народу.

Я особисто є свідком того, як драматично змінилася ситуація з правами людини та релігійною свободою на територіях України, які опинилися під російським контролем. Я народився та виріс у місті Донецьку, де я міг насолоджуватися релігійною свободою разом із представниками багатьох релігійних меншин. 

Однак після 2014 року, коли Росія вперше вторглася в Україну, у моєму рідному місті запанував страх і безнадія. Більшість церков, окрім православної церкви Московського патріархату, були змушені закритися. Більшість віруючих з числа релігійних меншин були змушені тікати від російських репресій на територію, контрольовану українським урядом. Лише невелика частина релігійних громад залишилася діяти у підпіллі. 

Члени моєї сім’ї пережили російські репресії, свавільні обшуки та жорстоке поводження через їхню належність до євангельської церкви та українську ідентифікацію. У підсумку, вони були змушені залишити свій дім і тікати від релігійних переслідувань. Росія спричинила наймасштабнішу міграційну та гуманітарну кризу в Європі з часів Другої світової війни.

На жаль, до цього дня Росія продовжує вбивати мирних жителів і руйнувати цивільну інфраструктуру в Україні, використовуючи балістичні ракети і ударні безпілотники. Росія також руйнує історичну та культурну спадщину України, музеї, храми та інші релігійні споруди. За даними Інституту релігійної свободи, щонайменше 630 релігійних об'єктів були зруйновані, пошкоджені або розграбовані в Україні в результаті повномасштабного російського вторгнення. Масштабними є руйнування євангельських церков – загалом понад 200 молитовних будинків. 

Водночас російська окупаційна влада чинить найжорстокіші переслідування всіх релігійних громад, які намагаються зберегти свою українську ідентичність і відмовляються переходити під контроль російських релігійних центрів. Російські військові незаконно арештовують, викрадають та ув'язнюють українських священиків, пасторів, імамів та інших місцевих релігійних лідерів. Вони піддаються тортурам і жорстокому, нелюдському поводженню з боку представників російських влади. Детальніше про це ви можете прочитати у доповіді "Віра під вогнем", підготовленій Місією Євразія та Інститутом релігійної свободи.

Однак Росія намагається приховати свої звірства проти українських релігійних громад. Для цього російська пропаганда поширює викривлену інформацію про те, що Україна нібито обмежує релігійну свободу і забороняє церкви. Це не відповідає дійсності! Українська влада не заборонила жодної церкви, а законопроект про розрив зв’язків із російськими релігійними центрами досі не ухвалено. Він все ще обговорюється в українському парламенті відповідно до демократичних процедур. Натомість Росія систематично використовує релігію та Православну Церкву у війні проти України та для виправдання свого вторгнення. Головна мета російської пропаганди – позбавити Україну міжнародної підтримки.

Тому я рекомендую вам не довіряти жодному слову російської пропаганди. Будь ласка, підтримуйте і надалі народ України в його боротьбі за свободу і демократію. Я закликаю Конгрес США ухвалити рішення про військову підтримку України, оскільки перемога України є гарантією миру не лише в Європі, але й для Сполучених Штатів.

Дякую за увагу!

Фото: Brown Photography