Примусове застосування законодавства Росії та репресивна політика окупаційної влади значно погіршили становище релігійних громад і об’єднань в Криму. 

Такого висновку дійшли правозахисники, релігійні діячі та експерти, які 29 листопада взяли участь у публічній дискусії на тему «Свобода релігії в Криму: погляд правозахисників та релігійних діячів».

Учасники дискусії зазначили, що від початку російської військової інтервенції на півострів Крим українські церкви і релігійні громади стали мішенями для цілеспрямованих утисків їхньої діяльності. 

Олександр Заєць
Голова правління Інституту релігійної свободи, модератор Круглого столу з релігійної свободи
Російська влада встановила вимогу обов'язкової перереєстрації релігійних організацій та об'єктів релігійного значення в Криму, примус до переходу в громадянство Росії, контроль за випуском та розповсюдженням релігійної літератури, спеціальні правила здійснення місіонерської діяльності.

Він додав, що одним із методів тиску стало позбавлення права власності на культові будівлі українських церков шляхом фізичних захоплень та рішень судів окупаційної влади. Також на сьогодні є поширеною практика масових рейдів у мечетях Криму для перевірки документів мусульман. Зростає кількість справ, порушених за приналежність до релігійних організацій, визнаних у Росії терористичними чи екстремістськими. 

Учасники дискусії засвідчили, що окупаційна влада Криму і сьогодні продовжує переслідувати релігійних діячів і окремих віруючих, зокрема мусульман з числа кримських татар, громади Православної Церкви України та євангельських християн. 

Конкретні факти утисків релігійної свободи в Криму навели уповноважений представник Кримської єпархії Православної Церкви України Андрій Щекун, координаторка ініціативи «Кримське дитинство» Муміне Салієва, заступник голови Всеукраїнського Союзу Церков євангельських християн-баптистів Ігор Бандура, прес-секретар Духовного Управління Мусульман Автономної Республіки Крим Батуль Рустамова, а також адвокатка ініціативи «Кримська солідарність» Ліля Гемеджі, яка підключилася до дискусії через відеотрансляцію.

Олександра Матвійчук
Голова правління Центру громадянських свобод, спів-координаторка Круглого столу з релігійної свободи
Якщо дивитися з точки зору міжнародних стандартів і прав людини, то окупаційна влада Криму і Російська Федерація загалом не визнають свободу віросповідання в Криму, а розглядає її радше як колективну категорію. Якщо та чи інша релігійна організація лояльна російській влади або знаходиться під її особливими преференціями, то для віруючих цієї спільноти є можливість реалізовувати своє право на релігійну свободу, а якщо ні – то вони опиняються під переслідуваннями.

Російські правозахисники також вбачають у діях окупаційної влади Криму цілеспрямовані утиски свободи думки, совісті та релігії. Член Ради правозахисного центру «Меморіал» Сергій Давідіс розповів про використання антитерористичного та антиекстремістського законодавства Російської Федерації з метою придушення свободи релігії в Криму. 

В самій Росії антитерористичне та антиекстремістське законодавство застосовується доволі свавільно, та впродовж останніх років воно деградує: стає дедалі більш суворим і свавільним. Суворість покарання за такими звинуваченнями та свавільне застосування законодавства погіршується повною відсутністю в Росії незалежного судочинства.

Також своїми оцінками стану прав людини в Криму, і релігійної свободи зокрема, поділився Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич

У заході взяли участь, у тому числі через відеозв’язок, представники багатьох іноземних посольств і місій. 

Ніколас Гаррокс
Заступник Глави Місії, тимчасовий повірений справах Великобританії в Україні
Велика Британія твердо віддана просуванню та захисту прав на свободу релігії та віросповідання по всьому світу та є потужним міжнародним голосом у такому захисті. Системні порушення Російською Федерацією прав релігійних меншин в Криму є неприйнятними.

Правозахисники та релігійні діячі також обговорили, які практичні заходи можливо і необхідно зробити в рамках Кримської платформи для відновлення релігійної свободи на окупованому українському півострові.  

Дискусія завершилася відповідями спікерів на питання глядачів відеотрансляції. Організатори заходу також повідомили, що проблематика релігійних переслідувань в Криму з боку російської окупаційної влади буде порушена в окремій резолюції, яку підготують і оприлюднять учасники Круглого столу з релігійної свободи в Україні.

Захід організований спільними зусиллями Інституту релігійної свободи, Центру громадянських свобод, Посольства Великобританії в Україні у рамках ініціативи Круглого столу з релігійної свободи в Україні за підтримки Посольства Королівства Нідерланди в Україні в рамках проєкту ІРС «Мобілізація міжнародного співтовариства з метою припинення переслідувань на основі ідентичності в непідконтрольних уряду регіонах України».

Повний відеозапис експертної дискусії:

Довідково: Круглий стіл із релігійної свободи в Україні (ReligiousFreedom.in.ua) – це постійно діючий майданчик  для діалогу між різними представниками громадянського суспільства, передусім між релігійними та правозахисними організаціями, із залученням до нього експертів та представників влади. Координацію роботи Круглого столу здійснюють спільними зусиллями Центр громадянських свобод та Інститут релігійної свободи. 

Фото: Максим Васін