Якщо раніше на окупованих територіях священникам здебільшого лише погрожували вбивством, то тепер релігійних діячів убивають і катують – знову, але в набагато більших масштабах, ніж 2014 року.

Таких висновків дійшли автори доповіді «Російський наступ на релігійну свободу в Україні», яку Інститут релігійної свободи презентував 22 вересня 2022 року. У презентації взяли участь співавтори доповіді та релігійні діячі різних конфесій, які поділилися новими даними про наслідки російської агресії для релігійних громад України.

Якщо раніше російська окупаційна влада виганяла українських віруючих із їхніх церков і молитовних будинків, то зараз Росія знищує духовну спадщину України ракетними ударами, обстрілами та пограбуванням релігійних споруд, що неможливо виправдати військовою необхідністю.

Як наслідок, щонайменше 270 релігійних споруд, духовних навчальних закладів і священних місць (кладовищ, меморіалів тощо) зазнали руйнувань унаслідок російської агресії проти України – їх повністю знищено або пошкоджено.

релігійні споруди, російська агресія, війна, ІРС, доповідь ІРС, зруйновані споруди

Найбільше храмів, мечетей і синагог зруйновано в Донецькій області – 71, особливо в майже повністю знищеному Маріуполі. На другому місці за кількістю руйнувань релігійних споруд – Київська область (53), де точилися відчайдушні бої за українську столицю. Війна спричинила масштабні знищення та пошкодження храмів і молитовних будинків також у Луганській (40) і Харківській (39) областях.

релігійні споруди, російська агресія, війна, ІРС, доповідь ІРС, зруйновані споруди

Аналіз конфесійної належності атакованих релігійних споруд свідчить, що найбільше храмів та інших церковних будівель, які постраждали від російських обстрілів (108), належать Українській Православній Церкві (в спілкуванні з Московським патріархатом).

Повний текст доповіді ІРС доступний в електронному форматі

Резюме дослідження можна завантажити

ІРС, доповідь ІРС, воєнні злочини, російська агресія, війна

Доповідь ІРС містить QR-коди та гіперпосилання на відеозаписи зі свідченнями постраждалих релігійних діячів та очевидців подій, які містять англомовні субтитри. Підготовлені ІРС відео доступні за цим посиланням: https://bit.ly/2022-IRF-video-testimonies 

Ця доповідь ІРС охоплює період нової хвилі російської агресії проти України з 24 лютого до 15 липня 2022 року, а також містить аналіз стану свободи віросповідання на українському півострові Крим, окупованому Росією 2014 року.

Інститут релігійної свободи реалізує проєкт «Замкнута віра» (Locked Faith) за підтримки Посольства Королівства Нідерландів в Україні.

Інфографіка: Анна Буковська