1 грудня 2022 року було зареєстровано статут Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври (чоловічого монастиря) Української Православної Церкви (Православної Церкви України). Відомості про цю юридичну особу в складі Помісної Церкви внесені 2 грудня до Єдиного державного реєстру (45081205). Заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків УПЦ (ПЦУ) архієпископ Євстратій (Зоря) надав пояснення щодо цієї події.

У відповідності до законодавства України релігійні організації для отримання статусу юридичної особи та пов’язаних з ним майнових прав повинні бути зареєстровані – отримати реєстрацію свого статуту та бути внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

Беручи до уваги величезний суспільний і церковний запит щодо розв’язання питання монопольного користування святинями Лаври лише Московським патріархатом, Священний Синод ПЦУ в травні вирішив утворити окрему релігійну організацію – чоловічий монастир з назвою «Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра» у складі ПЦУ, який би мав статус юридичної особи та мав би право звертатися про надання храму для богослужінь та приміщень для монастирської праці і набути такі майнові права.

Реєстрація статуту нашого монастиря, яка відбулася, сама собою не породжує змін у статусі майнового комплексу Лаври – цей комплекс був і є державною власністю. Частиною комплексу (Верхня Лавра) користується заповідник та інші державні структури, частина передана в користування монастирю Московського патріархату та Київській митрополії Моськовського патріархату в Україні, а також її навчальному закладу.

Комплексне рішення щодо подальшої долі користування комплексом Києво-Печерської Лаври, очевидно, буде прийматися після того, як на виконання вчорашнього рішення РНБО буде проведено дослідження того, яке майно і на яких підставах передане в користування структурам Моськовського патріархату.

Нинішня юридична адреса монастиря Києво-Печерської Лаври ПЦУ є (вірю – тимчасово) тією самою, що і Феодосіївського монастиря ПЦУ навпроти Лаври. 

Тож поки що йдеться лише про перший, але суттєвий крок – реєстрацію юридичної особи монастиря, який є складовою частиною ПЦУ.

Джерело: Facebook

Фото: Олександр Савранський