Більше 120 релігійних і громадських діячів, експертів, політиків і меценатів із України, США, Молдови, Польщі зібрались для аналізу причин і наслідків російської агресії, обговорення поточних викликів, з якими стикнулась Україна, та консолідації зусиль з метою подолання гуманітарної кризи та надання допомоги страждаючим українцям і релігійним громадам. 

Міжнародна консультація на цю тему відбулася 10 –11 листопада 2022 року в м. Нашвілл, США, за ініціативи християнської організації «Місія Євразія». 

Голова правління Інституту релігійної свободи Олександр Заєць представив учасникам заходу результати дослідження ІРС про вплив російської агресії на релігійні громади України та жорстокі напади на українських релігійних діячів, особливо на окупованих Росією територіях.

Олександр Заєць
Голова правління Інституту релігійної свободи
Ідеологія “русского міра” дала плоди в Україні у вигляді нищівної війни, спрямованої на знищення української ідентичності, культури, історії, суверенітету, демократії та прав людини, включаючи знищення свободи віросповідання. Ще більш драматично на цьому фоні виглядають чисельні факти виправдання цієї агресивної загарбницької війни з боку російських релігійних діячів. І це не лише Патріарх Московський і всієї Руси Кирил, а також керівники євангельських і мусульманських релігійних об’єднань Росії, місцеві священники та пастори.

Керівник ІРС озвучив також дані моніторингу та головні висновки доповіді «Російський наступ на релігійну свободу в Україні», яку ІРС презентував у вересні цього року.

Президент «Місії Євразія» Сергій Рахуба підкреслив, що нинішня міжнародна консультація – це стратегічна подія, яка вплинула і надалі буде впливати на динаміку надання допомоги українським церквам, центрам допомоги біженцям в Польщі і Молдові, багатьом потребуючим людям.

Для участі в цьому заході до США прибула велика делегація з України. Серед релігійних діячів були присутні керівники Всеукраїнського Союзу Церков євангельських християн-баптистів – пастори Валерій Антонюк та Ігор Бандура, перший заступник старшого єпископа Української Церкви Християн Віри Євангельської Анатолій Козачок, архієпископ Чернігівський і Ніжинський Православної Церкви України Євстратій (Зоря), єпископ-помічник Києво-Житомирської дієцезії Римсько-Католицької Церкви в Україні Олександр Язловецький та пастор Церкви ЄХБ «Благодать» у Мелітополі Запорізької області Михайло Брицин.

Також у міжнародній консультації взяли участь народний депутат України Мар’ян Заблоцький, міський голова Ірпеня Олександр Маркушин, народний депутат України 6-го та 8-го скликань Павло Унгурян.

Міжнародними учасниками Консультації були д-р Джон Бернбаум (Університет Кальвіна), д-р Марк Еліот, д-р Річард Шерман (Тихоокеанський університет Сіетла), депутат парламенту Молдови Валерій Гілецький, міжнародний директор «Школи без стін» Олександр Бєлєв, директор служіння «Місії Євразія» в Польщі пастор Дон Парсонс, директор мережі християнських освітніх ресурсів «Місія Євразія» Реймонд Ле Клер, а також інші лідери церков і місій, благодійних фондів і громадських ініціатив.

Результатом міжнародної Консультації стало підписання Декларації про християнську солідарність в допомозі переслідуваним за свої переконання людям і в милосерді через гуманітарну допомогу народу України, який потерпає від війни.

ІРС презентував своє дослідження учасникам зустрічі завдяки підтримці ПАКС, миробудівничої організації з Нідерландів, у рамках проєкту «Розбудова миру та моніторинг конфліктів у зруйнованій війною Україні».